BiH dobila kandidacijski status, sad bi trebao uslijediti možda i lov na državne kriminalce!

PRO Oglas

Čelnici Europske unije jednoglasno su danas u Bruxellesu donijeli odluku o dodjeli kandidacijskog statusa Bosni i Hercegovini za članstvo u EU.

Bosna i Hercegovina formalno je 15. veljače 2016. godine predsjedništvu Vijeća EU podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji.

Nakon što je BiH predala zahtjev za članstvo, u prosincu 2016. godine, Europska komisija poslala je BiH detaljan Upitnik, a nakon 14 mjeseci u veljači 2018. godine BiH je predala ispunjen Upitnik. Na odgovorima je radilo više od 1.300 predstavnika različitih nivoa vlasti. Odgovoreno je na 3.897 pitanja kao i 655 dopunskih.

Sadržaj odgovora poslužio je kao osnova za donošenje odluke o tome je li BiH zaslužila status kandidata za članstvo u Europskoj uniji. Taj korak, iako tehničke naravi, ponovno je otvorio perspektivu članstva u EU.

Ipak, tek danas donesena je politička odluka o kandidacijskom statusu, a sada bi trebala nastupiti i faza otvaranja pristupnih pregovora.

Europsko vijeće ima konačnu riječ kad se radi o proširenju, uključujući dodjelu statusa kandidata i početak pristupnih pregovora s nekom od potencijalnih budućih članica Unije.

Europska komisija je za Bosnu i Hercegovinu u listopadu preporučila status kandidata za punopravno članstvo u EU, uz očekivanje da će se ispuniti osam određenih uvjeta:

-Prioritetno usvojiti izmjene u postojećem Zakonu o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću.

-Usvojiti zakon o sudovima Bosne i Hercegovine.

-Donijeti zakon o sprječavanju sukoba interesa.

-Poduzeti odlučne korake za jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala

-Odlučno unaprijediti rad na osiguranju efikasne koordinacije na svim nivoima kapaciteta upravljanja granicom, kao i osiguranje funkcioniranja sistema azila.

-Osigurati zabranu torture, posebno uspostavljanjem nacionalnog preventivnog mehanizma protiv torture i zlostavljanja.

-Garantirati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupanja u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima.

-Osigurati rezultate u funkcioniranju na svim nivoima mehanizma koordinacije o pitanjima EU, uključujući razvoj i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne tekovine EU.

Prvi vidljivi učinak procesa europskih integracija za građane BiH bilo je uvođenje bezviznog režima za one s biometrijskim putovnicama 15. prosinca 2010. godine, nakon što je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) potpisan 16. lipnja 2008. godine u Luksemburgu, čime je uspostavljen okvir za implementaciju pravnih, administrativnih, institucionalnih i ekonomskih reformi koje će zemlju približiti EU.

OTPOR.Media

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO